В Молдове

Au fost stabilite perioadele și zonele de prohibiție a pescuitului

Автор: Andreea Busuioc
prohibiția pescuitului - agroexpert.md

Inspectoratul pentru Protecția Mediului informează că, în baza Ordinului nr. 12 din 27 martie 2026, emis de Agenția de Mediu, au fost stabilite perioadele și zonele de prohibiție a pescuitului în obiectivele acvatice piscicole naturale de pe teritoriul Republicii Moldova. Scopul instituirii acestor măsuri este protejarea și conservarea resurselor biologice acvatice în perioada de reproducere a speciilor de pești, contribuind astfel la menținerea echilibrului ecosistemelor și la asigurarea resurselor piscicole pe termen lung.

Astfel, perioadele de prohibiție stabilite pentru anul 2026 sunt:

- 01 aprilie – 15 iunie 2026 (76 zile) – în fluviul Nistru (anumite sectoare), lacul de acumulare Dubăsari și lacul Cahul;

- 09 aprilie – 07 iunie 2026 (60 zile) – în râul Prut și lacul de acumulare Costești–Stânca;

- 01 aprilie – 30 iunie 2026 (91 zile) – pe majoritatea râurilor interne (Răut, Bîc, Ichel, Botna etc.), inclusiv afluenții Nistrului și Prutului, precum și în alte obiective acvatice naturale;

- 01 aprilie – 30 iunie 2026 – în toate obiectivele acvatice piscicole naturale, cu excepția celor destinate pisciculturii.

Pe întreg parcursul anului, pescuitul este interzis în anumite zone sensibile, precum:

- în apropierea barajelor și podurilor;

- la gurile de vărsare ale afluenților;

- în lacurile Beleu, Goieni și alte zone strict protejate;

- în fluviul Dunărea, în limitele teritoriale ale Republicii Moldova.

De asemenea, este strict interzis pescuitul speciilor incluse în Cartea Roșie a Republicii Moldova, precum și al altor specii protejate conform prevederilor legale. Nerespectarea regimului de prohibiție constituie contravenție și atrage răspundere conform legislației în vigoare.

⚡️ Следите за новостями Agroexpert в ->  Telegram  |  Viber  |  Facebook  |  Instagram  |  News letter!