В Молдове

Forța Fermierilor, invitată la discuții cu premierul. Asociația critică formatul întâlnirii

Автор: Ilinca Fiodorov
Forța Fermierilor, invitată la discuții cu premierul

Directorul executiv al Asociației „Forța Fermierilor” urmează să participe vineri, 14 august, la ora 17:30, la o întrevedere cu prim-ministrul Republicii Moldova, Vasile Tofan. Organizația anunță însă că nu este mulțumită de formatul discuțiilor, întrucât solicitase o întrevedere la care să participe și membrii Consiliului asociației, care sunt fermieri. Pe agenda problemelor ce urmează să fie abordate se află situația de pe piața cerealelor și oleaginoaselor, scăderea prețurilor de achiziție, licențierea importurilor, tranzitul producției din Ucraina și intenția de majorare cu 50% a cotei TVA.

Asociația „Forța Fermierilor” anunță că a solicitat recent o întrevedere urgentă cu prim-ministrul pentru a discuta situația de pe piața internă a cerealelor și oleaginoaselor.

Printre problemele pe care organizația intenționează să le abordeze se numără prăbușirea prețurilor de achiziție, necesitatea introducerii licențierii importurilor și mecanismul de tranzit al producției din Ucraina.

Potrivit comunicatului, prim-ministrul a acceptat însă o întâlnire doar cu directorul executiv al organizației, format pe care „Forța Fermierilor” îl consideră greșit.

„Problemele agricultorilor se discută fără agricultori”

Asociația precizează că este condusă de un Consiliu, în frunte cu președintele organizației, iar membrii acestuia sunt fermieri.

„Nu este bine când problemele agricultorilor se discută fără agricultori”, se arată în comunicatul organizației.

„Forța Fermierilor” susține că a încercat să obțină un alt format al discuțiilor, inclusiv organizarea unei ședințe publice cu participarea membrilor Consiliului, însă propunerea ar fi fost respinsă de prim-ministru.

„Considerăm că problemele sectorului agricol nu pot fi soluționate prin consultarea unui singur reprezentant al organizației, care reunește sute de fermieri”, afirmă asociația.

Forța Fermierilor va participa totuși la întrevedere

Chiar dacă nu este de acord cu formatul stabilit, Consiliul asociației a decis să păstreze o poziție constructivă și să folosească orice oportunitate de dialog.

Organizația menționează că, pe lângă problemele legate de piața cerealelor și oleaginoaselor, există și o altă problemă strategică, legată de intenția majorării cu 50% a cotei TVA.

În aceste condiții, directorul executiv al asociației a fost mandatat să accepte invitația prim-ministrului și să participe la întrevedere.

Rezultatele discuțiilor urmează să fie prezentate în cadrul ședinței Consiliului Asociației „Forța Fermierilor”, programată pentru 17 august. În cadrul acesteia, organizația va decide asupra acțiunilor ulterioare.

⚡️ Следите за новостями Agroexpert в ->  Telegram  |  Viber  |  Facebook  |  Instagram  |  News letter!