Menținerea cotei reduse de TVA pentru produsele agroalimentare și evaluarea impactului reformei fiscale asupra producătorilor agricoli mici și mijlocii este solicitată de Federația Agricultorilor din Republica Moldova.
Potrivit FARM, agricultura se confruntă cu multiple provocări structurale și conjuncturale, precum schimbări climatice severe, secete repetate, costuri ridicate ale inputurilor agricole, acces limitat la finanțare, volatilitatea piețelor și concurența crescută din partea produselor importate. Producătorii agricoli mici și mijlocii reprezintă categoria cea mai vulnerabilă, cu cele mai puține resurse pentru a face față șocurilor economice, financiare și climatice.
În acest context, FARM solicită Ministerului Agriculturii și Industriei Alimentare să susțină:
- Să susțină ferm menținerea cotei reduse de TVA pentru întreg lanțul agroalimentar la nivelul de 10–12%.
- Să adopte și să comunice public o poziție clară, consecventă și definitivă în sprijinul producătorilor agricoli.
- Să promoveze în cadrul Guvernului și al procesului de reformă fiscală interesele legitime ale agricultorilor și ale mediului rural.
- Să solicite realizarea unei evaluări de impact economic și social înaintea adoptării oricăror modificări fiscale care afectează sectorul agroalimentar.
Reprezentanții sectorului susțin că majorarea cotei TVA aplicate produselor agroalimentare ar avea efecte negative directe și indirecte asupra întregului lanț valoric agroalimentar:
- reducerea competitivității producătorilor autohtoni;
- diminuarea lichidităților pentru investiții și dezvoltare;
- creșterea costurilor de producție și comercializare;
- majorarea prețurilor pentru consumatori;
- accentuarea presiunii asupra fermierilor mici;
- creșterea riscului de faliment și abandon al activităților agricole;
- reducerea capacității de adaptare la schimbările climatice și la șocurile economice externe;
- diminuarea atractivității investițiilor în sectorul agroalimentar.
FARM susține că uniformizarea cotei TVA la nivelul de 20% pentru produsele și serviciile care beneficiază în prezent de cote reduse riscă să genereze un val de scumpiri în întreaga economie, cu impact direct asupra inflației și puterii de cumpărare a populației. Efectele nu se vor limita doar la produsele agroalimentare, ci vor afecta în lanț costurile din domenii precum energia, medicamentele, serviciile, construcțiile și alte ramuri economice conexe. În consecință, presiunea inflaționistă ar putea reduce consumul intern, ar diminua cererea pentru produsele agricole autohtone și ar amplifica dificultățile economice ale producătorilor agricoli, în special ale celor mici și mijlocii.
Potrivit FARM, păstrarea cotei reduse de TVA pe întreg lanțul agroalimentar la nivelul de 10–12% este importantă pentru:
- menținerea competitivității agriculturii;
- protejarea fermierilor mici și mijlocii;
- susținerea securității alimentare;
- limitarea creșterii prețurilor la produsele alimentare;
- încurajarea investițiilor și modernizării sectorului;
- susținerea dezvoltării economice și sociale a zonei rurale;
- armonizarea politicilor agricole cu obiectivele de dezvoltare rurală și integrare europeană.
De asemenea, organizația invocă practica statelor membre ale Uniunii Europene, unde produsele agroalimentare beneficiază frecvent de cote reduse de TVA pentru protejarea producătorilor și consumatorilor.