
Starea barajelor din Republica Moldova va putea fi monitorizată cu ajutorul unui sistem georadar performant, care va ajuta la prevenirea riscului de inundații. Echipamentul va permite realizarea verificărilor subterane, prin transmiterea și recepționarea undelor electromagnetice. Noul sistem oferă imagini detaliate ale straturilor subterane, contribuind la intervenții rapide și precise, precum și la creșterea siguranței în zonele vulnerabile la viituri și fenomene extreme.
Georadarul va fi utilizat pentru a evalua siguranța barajelor, inițial în cinci zone-pilot – Copăceanca, Soloneț, Bahu, Ialgug și Lăpușna, dar și ale altor structuri hidrotehnice din țară. Totodată, implementarea sistemului va reduce costurile de inspecție și va spori eficiența activităților de monitorizare desfășurate de Administrația Națională „Apele Moldovei”.
Pe lângă achiziția georadarului, în 5 zone-pilot, în premieră pentru Republica Moldova, va fi implementat un sistem de avertizare timpurie și prognozare a inundațiilor/viiturilor la nivel de sub-bazine hidrografice, care va include cinci stații meteorologice și cinci stații hidrologice. Totodată, autoritățile publice locale vor fi asistate în elaborarea planurilor participative de management al bazinelor hidrografice pentru diminuarea riscului de inundații.
Utilajul a fost achiziționat cu sprijinul Agenției Austriece pentru Dezvoltare (ADA), al Suediei și al Programului Națiunilor Unite pentru Dezvoltare (PNUD) Moldova. De asemenea, Suedia va finanța achiziționarea de stații de monitorizare a nivelului apei, echipamente de înregistrare a încălcărilor pe râul Nistru precum drone, camere de vedere pe timp de noapte, transmițătoare radio portabile și altele în valoare totală de peste 200.000 de dolari.